TWO HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE MODEL KID-1300-R
Product Details:
  • Type Two Head Top and Bottom Wide Belt Sanding Machine
  • Material Heavy Duty Steel Body
  • Capacity 10-50 mm (Thickness) x 1300 mm (Width)
  • Computerized No
  • Automatic Grade Automatic
  • Power 29.95 kW (Both Head Combined)
  • Voltage 380V / 415V (Three Phase)
  • Click to View more
X
TWO HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE MODEL KID-1300-R Price And Quantity
  • 1 Millimeter
TWO HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE MODEL KID-1300-R Product Specifications
  • 0.6 MPa
  • Two Heads (Top and Bottom)
  • 380V / 415V (Three Phase)
  • 2530 x 2300 x 2100 mm
  • Approx. 3500 Kg
  • Two Head Top and Bottom Wide Belt Sanding Machine
  • White & Blue
  • 29.95 kW (Both Head Combined)
  • Heavy Duty Steel Body
  • No
  • Automatic
  • 10-50 mm (Thickness) x 1300 mm (Width)
  • 85 dB(A)
  • 1320 x 2200 mm
  • Emergency Stop, Overload Protection
  • 130 mm
  • 150 mm
  • Rubber Conveyor Belt
  • Solid Wood, Ply, MDF, Veneer, Board Surface Sanding
  • Panel and Board Surface Calibration and Fine Sanding
  • 6-30 m/min (Variable Speed)
  • PLC Control Panel
  • Steel Drum & Combination Drum
  • 350 mm
Product Description
Take advantage of our exclusive sale on the TWO HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE MODEL KID-1300-R, designed for towering performance in panel and board surface calibration. Boasting crackerjack features like a PLC control panel, automatic operation, and a robust heavy-duty steel body, this customizable sander delivers first-rate results. Suitable for solid wood, ply, MDF, veneer, and more, it offers a wide sanding belt (1320 x 2200 mm), variable speed feeding (6-30 m/min), and advanced safety features. Receive the best price from India's leading exporter, importer, manufacturer, supplier, and trader.