FOUR HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE  (KID-1300-R-R )
Product Details:
  • Type Top and Bottom Wide Belt Sanding Machine
  • Material Stainless Steel, Mild Steel
  • Capacity Continuous Operation
  • Computerized No
  • Automatic Grade Fully Automatic
  • Power 54 kW
  • Voltage 380V/415V, 3 Phase
  • Click to View more
X
FOUR HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE (KID-1300-R-R ) Price And Quantity
  • 1 , , Box
FOUR HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE (KID-1300-R-R ) Product Specifications
  • 3300 x 2150 x 2300 mm
  • No
  • 0.6 MPa
  • Fully Automatic
  • Stainless Steel, Mild Steel
  • 3200 kg
  • Continuous Operation
  • 380V/415V, 3 Phase
  • White & Blue
  • 54 kW
  • Top and Bottom Wide Belt Sanding Machine
  • < 85 dB(A)
  • 6-30 m/min (Adjustable)
  • 1330 x 2500 mm
  • For Calibrating & Sanding Both Sides of Boards Simultaneously
  • Digital / PLC Control Panel
  • Overload and Emergency Stop Protection
  • 1300 mm
  • 4 (2 Top + 2 Bottom)
  • Woodworking, Panel Processing, Door Manufacture
  • 350 mm
  • KID-1300-R-R
  • 6 x Ø125 mm
  • 2-100 mm
FOUR HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE (KID-1300-R-R ) Trade Information
  • 100 , , Box Per Month
  • 1 Months
Product Description
Specification:
MODEL
KID-1300-R-R
Working width
1300 mm
Working thickness
Working length
> 500 mm
First Sanding belt linear speed
28 mm/s
Second Sanding belt linear speed
28 mm/s
Precision
0.08 mm
Feed speed
8-40 m/min
Conveyor motor (inverter control)
15 Kw
First Top & Bottom Head Motor
75 / 90 kw x 2 nos.
Second Top & Bottom Head Motor
75 / 90 kw x 2 nos.
PLC
Siemens
Touch Screen
Siemens
Touch Screen
Hanging Type
All major Electricals
Bearing
FAG / SKF
Work pressure
0.55 Mpa
Air flow quantity
60000 m3/h
Wind Speed of dust outlet
25 m/s
Sanding Belt size
3000x1350 mm
Net weight
32000 Kgs.
Allspecifications, dimensions & design characteristic are subject to changewithout prior notice.
Efficient Double-Sided Sanding in One Pass
The KID-1300-R-R sanding machine streamlines board processing by sanding both top and bottom surfaces simultaneously. This four-head configuration increases productivity and ensures a precise finish. Designed for a working width up to 1300 mm and thicknesses from 2 to 100 mm, it caters to a wide range of wood panels and components, making it a versatile choice for manufacturers.
Advanced Digital and Safety Controls
Industrial-Grade Build for Diverse Applications
FAQs of FOUR HEAD TOP AND BOTTOM WIDE BELT SANDING MACHINE (KID-1300-R-R ):
Q: What materials and applications is the KID-1300-R-R suitable for?
Q: When should I use this machine in my production line?
Q: Where should the machine be installed for optimal performance?
A: Install the sanding machine in a well-ventilated workshop with provisions for dust extraction connections (six 125 mm ports) and sufficient space for its dimensions (3300 x 2150 x 2300 mm). It requires 380V/415V, 3-phase electrical supply and 0.6 MPa air pressure.